Belém City Racesáb 14-05-2022 20:37
Results Stage 1created by MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl     Stno Name                                       YB Club                                 Time 



Open Curto  (25)         1.8 km  30 m   13 C           

    1    90021 Luís Bernardino                            72 [1564] Individual POR               19:05 
    2    90094 Fátima Rocha                               83 [1564] Individual POR               22:13 
    3     6695 Célia Canana                               77 [133] GDU Azoia                     24:31 
    4    90107 Margarida Manso                            13 [133] GDU Azoia                     26:34 
    5    90081 Beatriz Moreira                            97 [1564] Individual POR               26:43 
    6    90079 Ana Oliveira                               98 [1564] Individual POR               26:48 
    7    90080 Afonso Ribeiro                             98 [1564] Individual POR               26:51 
    8    90058 Carolina Rodrigues                         98 [1564] Individual POR               26:55 
    9    90072 Henrique Luis                              12 [1564] Individual POR               29:18 
   10    90027 Beatriz Batista                            02 [1564] Individual POR               31:20 
   11     3436 Catarina Santos                            76 [128] COALA                         31:25 
   12    90120 Debora Neves                                  [12670] CAAB                        35:50 
   13    90102 Maria Isabel Nobre                         50 [12670] CAAB                        35:52 
   14    90103 Maria José Gaudêncio                       53 [12670] CAAB                        38:29 
   15    90105 Maria Susana Crespo                        61 [12670] CAAB                        38:37 
   16    90104 Maria José Lobato                          56 [12670] CAAB                        38:41 
   17    90101 Ana Raquel Craveiro                        80 [12670] CAAB                        38:42 
   18    90099 Ana Maldonado                              67 [107] CAOS                          40:06 
   19    90100 Elsa Castanha                              65 [107] CAOS                          40:08 
   20    90069 Magda Maria Antu Marques                   77 [157] AFAP                        1:20:26 

         90086 Sara Monteiro                              06 [005] CP Armada                       dns 
         90112 Gabriel Estêvão                            13 [094] CPOC                            dns 
         90114 João Estêvão                               78 [094] CPOC                            dns 
         90113 Henrique Estêvão                           16 [094] CPOC                            dns 
         90115 Mara Estêvão                               80 [094] CPOC                            dns 



Open Médio  (38)         5.8 km  105 m   25 C          

    1     5555 José Carlos Marques                        78 [159] COAAL                         57:48 
    2     2206 Luís Noronha                               73 [107] CAOS                        1:01:14 
    3     2511 Pedro Medeiros                             84 [137] LCM                         1:06:22 
    4     1554 Ana Porta Nova                             86 [094] CPOC                        1:10:20 
    5     1557 Acácio Porta Nova                          53 [094] CPOC                        1:11:49 
    6    90051 Luís Ribeiro                               77 [1564] Individual POR             1:16:19 
    7     6792 Noémia Mesquita                            86 [159] COAAL                       1:33:38 
    8    90076 Pedro Sousa                                03 [1564] Individual POR             1:34:14 
    9    90077 Rui Meireles                               83 [1564] Individual POR             1:34:15 
   10    90078 João Fernando Ma Francisco                 05 [157] AFAP                        1:42:28 
   11    90001 Constança Melo                             07 [107] CAOS                        1:42:59 
   12    90003 Sofia Correia                              68 [107] CAOS                        1:43:03 
   13     5115 Artur Castanha                             63 [107] CAOS                        1:47:03 
   14     7038 Patrícia Castanha                          96 [107] CAOS                        1:47:04 
   15    90047 Diogo Moreno                               96 [1564] Individual POR             1:47:18 
   16    90046 Alexandre Martins                          97 [1564] Individual POR             1:47:24 
   17    90048 Marta Aguiar                               95 [1564] Individual POR             1:47:25 
   18    90002 Simão Melo                                 05 [107] CAOS                        1:54:36 
   19    90036 Paula Goyanes López                        74 [1851] Individual ESP             2:01:20 
   20    90040 António Macário                            63 [1564] Individual POR             2:01:40 
   21    90118 Pedro Ferreira                                [097] Clube Millennium BCP        2:02:03 
   22    90119 Aurora Soares                                 [097] Clube Millennium BCP        2:02:27 
   23    90117 Filipa Silva                                  [097] Clube Millennium BCP        2:02:41 
   24    90070 Ana Raquel Martins                         73 [1564] Individual POR             2:05:34 
   25    90000 Raquel Mónica                              77 [115] ATV                         2:05:44 
   26    90075 Sofia Sousa                                07 [1564] Individual POR             2:11:01 
   27    90074 Célia Afonso                               76 [1564] Individual POR             2:11:02 
   28    90073 Andreia Afonso                             84 [1564] Individual POR             2:11:07 
   29    90068 José Sardinha                              96 [1564] Individual POR             2:11:16 
   30    90067 Gonçalo Lúcio                              97 [1564] Individual POR             2:11:26 
   31    90022 Júlia Dias                                 12 [1564] Individual POR             2:23:50 
   32    90023 Camila Dias                                14 [1564] Individual POR             2:23:52 
   33    90024 Cláudia Meireles                           79 [1564] Individual POR             2:23:55 

         90095 João Luís Coimbr Carvoeira                 92 [1564] Individual POR                 dns 
         90096 Rogério Maia Correia                       91 [1564] Individual POR                 dns 
         90039 Ana Henriques                              67 [1564] Individual POR                 dns 
         90037 Francisco Henriques                        98 [1564] Individual POR                 dns 
         90038 Guilherme Henriques                        95 [1564] Individual POR                 dns 



Open Longo  (25)         6.5 km  115 m   26 C          

    1    90026 Artur Batista                              74 [1564] Individual POR               54:57 
    2     4676 Pedro Rocha                                97 [073] CMo Funchal                   56:19 
    3    90025 Rui Manuel Pires Dias                      75 [1564] Individual POR             1:00:02 
    4    90097 NUNO LIBERAL                               72 [1564] Individual POR             1:01:27 
    5    90006 Alexandre Silvestre                        82 [1564] Individual POR             1:03:08 
    6    90030 Jose Martinho Silva                        98 [1564] Individual POR             1:04:26 
    7     1325 Nuno Rebelo                                79 [007] Ori-Estarreja               1:06:15 
    8    90018 Ricardo Silva                              77 [094] CPOC                        1:10:30 
    9    90061 Eduardo Correia                            97 [1564] Individual POR             1:11:53 
   10    90060 Tiago Leão                                 97 [1564] Individual POR             1:11:55 
   11     2871 Paulo Faustino                             68 [094] CPOC                        1:23:48 
   12     3437 Carlos Lobo                                71 [128] COALA                       1:32:04 
   13    90042 Mario Pereira                              72 [1564] Individual POR             1:44:59 
   14    90045 Sofia Mendes                               85 [1564] Individual POR             2:03:19 
   15    90013 Sophie Sampaio                             77 [094] CPOC                        2:07:02 
   16    90020 Joana Duarte                               83 [1564] Individual POR             2:11:17 
   17    90019 Martinho Amaro                             79 [1564] Individual POR             2:11:20 
   18    90108 Hugo Esteves                               14 [094] CPOC                        2:14:41 

         90087 Daniel Correia                             81 [1564] Individual POR                  mp 
         90044 Luís Charrua                               89 [1564] Individual POR                  mp 
         90088 Sónia Vitorino                             80 [1564] Individual POR                  mp 
         90059 Rafael Martins                             97 [1564] Individual POR                  mp 
         90109 João Esteves                               72 [094] CPOC                            dns 
         90110 Lisa Esteves                               09 [094] CPOC                            dns 
         90111 Valentina Esteves                          12 [094] CPOC                            dns 



Formação  (6)            1.8 km  30 m   13 C           

    1     6502 Rodrigo Doppler                            10 [166] ADM Ori-Mondego               20:50 
    2    93090 Juliana Pedro                                 [107] CAOS                          21:29 
    3     6782 Lourenço Medeiros                          13 [137] LCM                           28:39 
    4     5941 Ines Pedro                                    [107] CAOS                          29:26 
    5    90050 Pedro Ribeiro                              13 [1564] Individual POR               29:29 
    6    93091 Joana Martinho                                [115] ATV                           29:34 



Juvenis M  (7)           6.5 km  115 m   26 C          

    1     6503 Dinis Santo                                07 [070] COC                         1:00:11 
    2     6730 André Espada Pereira                       07 [133] GDU Azoia                   1:02:44 
    3     6658 Bernardo Contente                          09 [114] COA                         1:03:04 
    4     6590 Miguel Canana                              09 [133] GDU Azoia                   1:06:57 
    5     6623 Tiago Oliveira                             07 [094] CPOC                        1:10:41 
    6     6475 Hugo Mira                                  08 [085] A Montanha                  1:39:16 

          5670 GABRIEL LOPES                              09 [107] CAOS                            dns 



Juvenis F  (5)           2.7 km  50 m   17 C           

    1     6515 Joana Canana                               06 [133] GDU Azoia                     19:15 
    2     6413 Leonor Ferreira                            06 [133] GDU Azoia                     19:37 
    3     5784 Carolina Rusga                             06 [133] GDU Azoia                     21:22 
    4     6522 Sofia Pulquério                            06 [133] GDU Azoia                     21:35 
    5     6662 Beatriz Ribeiro                            08 [085] A Montanha                    21:37 



Juniores M  (8)          6.8 km  155 m   26 C          

    1     6414 Miguel Manso                               05 [133] GDU Azoia                     53:12 
    2     6287 Afonso Ferreira                            04 [133] GDU Azoia                   1:00:26 
    3     6659 João Nascimento                            05 [114] COA                         1:24:36 
    4     6780 Gonçalo Oliveira                           05 [094] CPOC                        1:42:53 
    5    90053 Fernando José Di Baião                     04 [6977] EPCiênciasGeográfica       2:12:14 
    6    90054 Filipe Miguel Mo Pereira                   04 [6977] EPCiênciasGeográfica       2:15:44 

         90056 Tomás Nunes Leitão                         05 [6977] EPCiênciasGeográfica            mp 
   nc     5671 DINIS LOPES                                05 [107] CAOS                          43:59 



Juniores F  (3)          3.7 km  75 m   20 C           

    1     6327 Beatriz Coelho                             04 [033] Clube TAP                     27:23 
    2     6208 Patrícia Rosa                              05 [070] COC                           32:23 

         90055 Sílvia Alexandra Correia                   05 [6977] EPCiênciasGeográfica            mp 



Seniores M  (16)         9.9 km  215 m   30 C          

    1     1670 Paulo Santos                               83 [184] Saca Trilhos                1:05:43 
    2     6618 Alex Vincho                                96 [052] GD4C                        1:06:43 
    3     1708 Gonçalo Mota                               81 [033] Clube TAP                   1:11:56 
    4     3426 André Mora                                 90 [166] ADM Ori-Mondego             1:17:13 
    5     7004 Luís Gaspar                                84 [166] ADM Ori-Mondego             1:17:20 
    6    90098 João Alves                                 87 [1564] Individual POR             1:18:50 
    7     2049 António Jorge Silva                        85 [085] A Montanha                  1:20:09 
    8    90116 Flávio Figueiredo                          84 [107] CAOS                        1:26:12 
    9     2831 Daniel Raposo                              80 [128] COALA                       1:27:16 
   10     6958 Fleky                                      85 [114] COA                         1:29:29 
   11     1315 João Amorim                                78 [166] ADM Ori-Mondego             1:31:31 
   12     5925 Pedro Tiago Gomes                          90 [159] COAAL                       1:39:35 
   13     3633 Marco Martins                              94 [022] CLAC                        1:44:00 
   14     6954 Igor Ventura                               85 [133] GDU Azoia                   1:45:44 

          2945 António Rodrigues                          84 [094] CPOC                            dns 
         90007 Nelson André Aze Oliveira                  97 [1564] Individual POR                 dns 



Seniores F  (8)          6.5 km  115 m   26 C          

    1    90049 Frida Johansson                            97 [1501] Individual SWE             1:04:42 
    2    90029 Irina Soares                               98 [2108] AFA                        1:11:46 
    3     6044 Dora Ferreira                              82 [166] ADM Ori-Mondego             1:12:33 
    4     4986 Inês Gonçalves                             95 [007] Ori-Estarreja               1:19:51 
    5     5502 Cristiana Silva                            97 [052] GD4C                        1:20:28 
    6     6500 Rita Pereira                               95 [166] ADM Ori-Mondego             1:28:41 
    7     6955 Joana Neves                                84 [133] GDU Azoia                   1:30:02 

          5857 Diana Ferreira                             87 [168] CAB                             dns 



Veteranos I M  (28)      8.2 km  185 m   29 C          

    1    90028 Javier Liz                                 72 [2236] Fluvial                      55:11 
    2     1873 António Aires                              70 [094] CPOC                        1:02:10 
    3    90057 Gutak Mykhaylo                             69 [1453] Individual UKR             1:02:59 
    4     6677 Rui Miguel Pereira                         78 [133] GDU Azoia                   1:06:25 
    5     2444 Bruno Silva                                74 [166] ADM Ori-Mondego             1:08:54 
    6     4147 Sérgio Contente                            74 [114] COA                         1:10:01 
    7    90041 Jan Stastny                                80 [1896] Individual CZE             1:10:21 
    8     4241 Luís Gonçalves                             81 [094] CPOC                        1:10:42 
    9     5820 Márcio Gouveia                             79 [137] LCM                         1:10:45 
   10     4685 José João Ferreira                         74 [119] OriMarão                    1:11:27 
   11     6941 Narciso Santos                             71 [107] CAOS                        1:11:48 
   12     6281 Paulo Pintassilgo                          74 [159] COAAL                       1:16:53 
   13     4106 Nelson Monteiro                            76 [005] CP Armada                   1:18:06 
   14     6214 Vasco Fernandes                            77 [052] GD4C                        1:20:14 
   15     2999 António Baptista                           69 [115] ATV                         1:22:23 
   16     5916 Artur Freitas                              80 [166] ADM Ori-Mondego             1:25:35 
   17     3638 Nuno José Almeida                          77 [128] COALA                       1:27:21 
   18     2654 Gilberto Andrade                           71 [1564] Individual POR             1:28:26 
   19     2244 Cláudio Tereso                             70 [115] ATV                         1:31:13 
   20     6003 Paulo Batista                              75 [038] CM Arrábida                 1:32:29 
   21     6786 Rui Oliveira                               65 [094] CPOC                        1:37:11 
   22     6348 Gerhard Doppler                            71 [166] ADM Ori-Mondego             1:38:00 
   23     3727 Paulo Fernandes                            72 [128] COALA                       1:41:48 
   24     5314 Carlos M T Teixeira                        72 [033] Clube TAP                   2:02:00 
   25     6694 Sérgio Canana                              75 [133] GDU Azoia                   2:34:25 

          3711 Sandro Rodrigues                           71 [062] CA Madeira                       mp 
          2533 Arménio Mendes                             65 [094] CPOC                            dns 
         90008 Paulo Queirós                              69 [1564] Individual POR                 dns 



Veteranos I F  (13)      5.8 km  105 m   25 C          

    1     2582 Anabela Vieito                             67 [070] COC                           56:46 
    2     4327 Sónia Saramago                             73 [115] ATV                         1:01:06 
    3     2849 Alexandra Coelho                           68 [052] GD4C                        1:01:51 
    4     6680 Tânia Agostinho                            77 [094] CPOC                        1:04:32 
    5     6957 Maria Calado                               80 [114] COA                         1:09:45 
    6    90035 Ana Costa                                  79 [094] CPOC                        1:11:48 
    7     5251 Sandra Florentino                          70 [107] CAOS                        1:12:06 
    8     3394 Teresa Quaresma                            74 [116] Montepio Geral              1:16:31 
    9    90004 Isabel Barra                               68 [151] GafanhOri                   1:18:46 
   10    90005 Sofia Coelho                               77 [151] GafanhOri                   1:19:59 
   11     6950 Sónia Grou                                 78 [133] GDU Azoia                   1:27:01 
   12     2243 Maria João Borges                          71 [115] ATV                         1:27:08 
   13     6479 Fátima Emauz                               68 [094] CPOC                        1:31:20 



Veteranos II M  (25)     6.8 km  155 m   26 C          

    1     3098 António Graça                              63 [005] CP Armada                     57:48 
    2     2098 Joaquim Oliveira                           66 [052] GD4C                          59:47 
    3     2905 Manuel Delgado                             61 [052] GD4C                        1:00:22 
    4     1084 Manuel Luis                                63 [005] CP Armada                   1:02:05 
    5     2156 Nuno Gonçalves                             66 [137] LCM                         1:03:50 
    6     1937 Tó-Zé Silva                                66 [070] COC                         1:05:08 
    7     3850 Paulo Ferreira                             61 [005] CP Armada                   1:05:41 
    8     3111 Tiago Fernandes                            67 [1000] Individual POR Fed         1:06:28 
    9     1344 António Pina                               66 [157] AFAP                        1:07:12 
   10     3010 Paulo Santos                               67 [003] CIMO                        1:08:34 
   11     1256 Mário Duarte                               62 [090] ADFA                        1:08:46 
   12     2667 João Martins                               67 [022] CLAC                        1:09:21 
   13    90071 Kimmo Paavola                              66 [1835] Individual FIN             1:13:21 
   14     2147 Nuno Carvalho                              64 [157] AFAP                        1:13:53 
   15     4656 José Bolrão                                64 [070] COC                         1:14:01 
   16     4783 Carlos Fortunato                           62 [007] Ori-Estarreja               1:15:13 
   17     6823 Paulo Pinto                                64 [097] Clube Millennium BCP        1:17:31 
   18    90043 Stein Markhus                              64 [12666] VOK                       1:21:00 
   19     6649 José Henriques                             65 [094] CPOC                        1:23:29 
   20     2960 Jorge Soares                               65 [097] Clube Millennium BCP        1:23:32 
   21     5248 José Vicente                               61 [157] AFAP                        1:38:25 
   22     2810 Carlos Serra                               59 [103] ADADesnível                 1:43:13 
   23     6744 Rui Henriques                              66 [185] ADRAA Avis                  1:50:46 

          1407 Luís Quinta-Nova                           66 [090] ADFA                             mp 
          6756 Rui Oliveira                               61 [185] ADRAA Avis                      dns 



Veteranos II F  (4)      5.8 km  105 m   25 C          

    1     6516 M Jesus Leão                               66 [133] GDU Azoia                   1:00:30 
    2     5695 Luísa Gaboleiro                            63 [133] GDU Azoia                   1:05:49 
    3     6547 Teresa Ribeiro                             65 [033] Clube TAP                   1:17:24 

          6952 Teresa Oliveira                            66 [185] ADRAA Avis                      dns 



Veteranos III M  (10)    6.5 km  115 m   26 C          

    1     1449 Manuel Dias                                52 [133] GDU Azoia                     52:51 
    2     1391 António Matias                             57 [022] CLAC                        1:00:38 
    3     1903 Armando Santos                             52 [128] COALA                       1:06:13 
    4     2201 Luciano Lucas                              57 [128] COALA                       1:09:04 
    5     1905 Vitor Rodrigues                            54 [094] CPOC                        1:14:58 
    6     1851 Escada da Costa                            56 [128] COALA                       1:16:37 
    7     4077 Custódio Pinto                             56 [056] COViseu - Natura            1:18:49 
    8     6204 Domingos Sereno                            55 [128] COALA                       1:45:42 
    9     2341 João Rodrigues                             50 [056] COViseu - Natura            2:17:12 

          6820 Bjorn Kvick                                50 [094] CPOC                            dns 



Veteranos III F  (8)     2.7 km  50 m   17 C           

    1     2379 Hérminia Tavares                           53 [056] COViseu - Natura              40:46 
    2     1390 Maria de São João                          53 [022] CLAC                          42:20 
    3     1556 Ana Carreira                               51 [094] CPOC                          59:25 
    4     6794 Ana Maria Conceição                        57 [056] COViseu - Natura            1:02:12 
    5    90033 Cristina Mercedes                          57 [128] COALA                       1:33:13 
    6    90032 Fatima Silva                               55 [128] COALA                       1:53:57 
    7    90034 Isabel Silva                               57 [128] COALA                       2:03:51 

         90031 Olga Mercedes                              54 [128] COALA                            mp 



Veteranos IV M  (2)      3.7 km  75 m   20 C           

    1     1576 Francisco Coelho                           44 [033] Clube TAP                     38:03 
    2     4440 Coelho dos Santos                          46 [007] Ori-Estarreja               1:17:03